اهمیت سلامت روان

0

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شفا، خانم ماندانا صادقی منش کارشناس ارشد روانشناس بالینی به مناسبت فرا رسیدن هفته سلامت در یادداشتی به اهمیت توجه به سلامت روان و راه های تقویت این بخش اشاره کرد. مشروح این مطلب در ادامه آمده است؛

تمام افراد در هر مقطع شاخصی نشانه‌هایی از سلامت روان را نشان می‌دهند. مهم نیست که کودک یا بزرگسال باشید. اگر در زندگی به مشکلات روحی برخورد کرده باشید، متوجه خواهید شد که تصمیم گیری و خلق و نحوه تفکر شما و به دنبال آن رفتار و عواطفتان نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. به همین دلیل مهم است که همواره در پی بهبود شرایط روحی خود باشید.

عوامل زیادی در به وجود آوردن مشکلات روحی روانی دخیل هستند که با روش‌های گوناگون می‌توان به حل آن‌ها پرداخت. همچنین افراد می‌توانند با کمک مشاورین و درمان‌گران بهبودی لازم را کسب کنند و سلامت روانی خود را افزایش دهند.

بهداشت روان با شناخت، رفتار و سلامتی احساسی ما در ارتباط است. این مسئله درباره چگونگی فکر، احساس و رفتار کردن ما است. بهداشت روان می تواند زندگی روزانه، انتخاب‌هایی که برای زندگی خود انجام می دهیم، روابط و حتی سلامت جسمی ما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین برخورداری از آن، ما را در کشف توانایی‌های خود توانمند می‌کند.

بهداشت روان شامل توانایی فرد برای لذت بردن از زندگی و برقراری تعادل بین فعالیت های زندگی و تلاش برای دستیابی به انعطاف پذیری شناختی است. میان بهداشت روانی و ارتباط موزون با جامعه و اصلاح محیط، ارتباط تنگاتنگ وجود دارد.

در اساس نامه سازمان جهانی بهداشت (WHO) سلامت «نه تنها نبود بیماری یا معلولیت»، بلکه «حالت بهینه خوب بودن جسمی، روانی و اجتماعی» تعریف شده است (گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۲۰۰۱). مفهوم سلامت روانی نیز از نظر WHO چیزی فراتر از نبود اختلال های روانی و شامل ۱- خوب بودن ذهنی، ۲- ادراک خودکارآمدی، ۳- استقلال و خودمختاری، ۴- کفایت و شایستگی، ۵- وابستگی میان نسلی و ۶- خودشکوفایی توانمندی های بالقوه فکری و هیجانی است .

اختلال رفتاری- روانی عبارت است از حالات قابل توجه بالینی که با تغییر در تفکر، خلق، هیجان یا رفتار مشخص و با ناراحتی و تشویش شخصی و یا اختلال کارکرد زندگی همراه باشد. این تغییرات در گستره هنجار جامعه قرار نمی گیرند و به صورت واضح غیرعادی و بیمارگونه و مداوم یا عودکننده هستند (سادوک و رالز۳، ۲۰۰۹).

طبق تعریف بالا دو عامل سازگاری و تطابق هیجانی از مولفه های اصلی بهداشت روانی هستند.

سلامت روان از دیدگاه “ویلیام گلاسر” دارای ویژگی های زیر می‌باشد:

✔️ از بودن در کنار اغلب افرادی که می شناسید لذت ببرید، به ویژه با افراد مهم زندگیتان از جمله: خانواده، پارتنر، همسر، و دوستان رابطه خوبی داشته باشید.
✔️ در کلیت زندگی تان انسانی شاد باشید و تمایل داشته باشید به اعضای ناشادمان خانواده، دوستان و همکارانتان کمک کنید تا احساس شادکامی بیشتری تجربه کنید.
✔️ به ندرت از دردها و رنج هایی که جزء گریز ناپذیر زندگی انسانهاست، آزار ببینید
✔️ به طور کلی از زندگی لذت ببرید و مشکلی در پذیرش افرادی که مانند شما نمی اندیشند و مثل شما عمل نمی کنند، نداشته باشید
✔️ به ندرت در پی انتقاد به دیگران و در تلاش برای تغییر اطرافیان باشید
✔️ اگر با دیگری مسأله ای دارید سعی می کنید تا به حل این تعارض بپردازید، و اگر مسأله تان با دیگری به هیچ وجه حل نشد، بتوانید قبل از تشدید مشکل و درگیری با او، یک قدم عقب بگذارید
✔️ در تلاش هایتان خلاق باشید و از توانمندی هایتان استفاده کنید
✔️ و در آخر، حتی در مواقع و رویدادهایی که شادمان نیستید – مواقعی که عموم انسان ها در آنها ناخشنودند- شما می دانید که دلیل ناخشنودی تان چیست و تلاش می کنید یک گام مثبت و مؤثر برای رفع این ناخشنودی بردارید.

پاندمی کرونا تاثیر بسزایی بر سلامت روان همه جوامع داشته است.

سلامت روان، تنها به معني عدم وجود مشكلات بهداشت رواني قابل تشخيص نيست؛ بلكه در معناي وسيع خود با توانايي فرد در بيان و مديريت طيف وسيعي از احساسات (اعم از مثبت و منفي) در حين ايجاد و حفظ روابط خوب با ديگران مشخص مي‌شود.

سلامت رواني و عاطفي مي‌تواند تضميني باشد كه ما از حداكثر توان خود استفاده كرده و به خود و جامعه كمك كنيم. با اين حال، ممكن است مواقعي وجود داشته باشد كه هر يك از ما احساس كنيم تحمل و مديريت مشكلات زندگي براي‌مان دشوار شده است. هريك از ما متفاوت هستيم و با روش‌هاي متفاوتي با اين روزهاي سخت كنار مي‌آييم. برخي مي‌توانند به مشكلات و بحران‌هاي زندگي غلبه كنند و برخي مغلوب آن مي‌گردند.

براي برخي گذر از زمان سختي و دوران تلخ زندگي، به سرعت حاصل مي‌شود و براي برخي اين زمان‌ها به كندي مي‌گذرد و براي برخي ديگر ممكن است گذري در كار نباشد و حتي اگر مشكل و گرفتاري بيروني حل شود در درون، اسير آن شرايط باقي بمانند. روز جهاني سلامت رواني، زماني براي يادآوري اهميت اين بعد از سلامت براي همه افراد و توجه ويژه به تفاوت‌هاي فردي در اين زمينه است و فرصتي است كه علاوه بر تصديق اين تفاوت‌ها، به تشويق مردم براي توجه ويژه به خصوصيات رواني خود و تلاش براي كسب سلامت در اين بعد از وجود خود پرداخته شود.

در دوره‌هاي مختلف زندگي، همه ما شاهد بحران‌هاي سلامت رواني و عاطفي بوده‌ايم اما تعداد اندكي از ما براي اين مشكل، كمك جدي و تخصصي گرفته‌ايم در حالي كه به خوبي مي‌دانيم كه حتي سلامت جسمي ما به‌شدت تحت تاثير عوامل رواني است و بدون سلامت روان، سلامتي جسمي كاملي حاصل نمي‌شود. هدف كلي روز جهاني بهداشت رواني، افزايش آگاهي از مسائل مربوط به سلامت روان در سراسر جهان و بسيج تلاش‌ها در حمايت از اين سلامت است.

براي حفظ و دوام سلامت جامعه و افراد، نياز به افزايش خدمات بهداشت رواني با كيفيت در همه سطوح جامعه و براي همگان وجود دارد و لازم است كه اين خدمات به صورت گسترده ارايه گردد. در قدم اول، توليد محتواهاي مستند اما به زباني ساده در مورد نحوه مراقبت از سلامت روان خود و ارايه حمايت از ديگران مي‌تواند شروع توجه به اين نياز ضروري باشد.

انتهای پیام/

مطالب مشابه
دیدگاه بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.