بهترین تغذیه برای سحر چیست؟

0

نگار سیاهپوش کارشناس ارشد تغدیه بیماستان شفا در یادداشتی در خصوص تغذیه در ماه رمضان توضیح داد:

سحر:

وعده سحری بهتر است مثل وعده نهار باشد و غذای اصلی در این وعده صرف شوند. البته در صرف سحری نیز پرخوری نکنید. زیرا پرخوری نه تنها از احساس گرسنگی در ساعات انتهایی روز نمی کاهد بلکه باعث افزایش فشار بر معده و بروز علایمی مانند درد، رفلاکس و نفخ معده می‌گردد.

بیدار نشدن برای سحری کاملا اشتباه است و سبب ضعف و بی حالی در طول روز می شود. کسانی که سحری نمی خورند در طول روز دچار افت بازده کاری ، سردرد ، سرگییجه ، افت قند خون  و افت فشار خون می شود.

در سحری از غذاهای پروتئینی مانند تخم مرغ آب پز ، حبوبات ، لبنیات و گوشت استفاده نمایید. به جای نوشیدن آب زیاد ، میوه های آب دار در سحری میل نمایید.

رژیم غذایی سحر بهتر است شامل مواد غذایی متنوع باشد. این موضوع مخصوصا برای نوجوانان اهمیت زیادی دارد و مواد غذیی قندی، پروتئین دار و پر انرژی باشد.

مصرف غذاهایی که در آن برنج یا سیب زمینی ، ماکارونی و نان وجود دارد باعث می‌شود حس گرسنگی در طول روز کمتر شود.

خوردن سبزی خام در سحر می‌تواند باعث احساس تنشنگی می شود. در وعده سحری به جای سبزی خام می توان از سبزی‌های پخته یا میوه استفده کرد.

انواع چلو خورشت‌ها و پلوهای مخلوط با حبوبات و سبزیجات (عدس پلو، لوبیا پلو، سبزی پلو) به همراه مقدار اندکی مرغ، ماهی یا گوشت و سبزی های تازه مانند سالاد کاهو و ماست برای این وعده مناسب است. لازم به ذکر است که از مصرف بیش از حد سالاد نیز خودداری شود.

در وعده سحر حتما غذا های گرم و تازه ، کم چرب و کم نمک مصرف نمایید.

از تند خوردن و پر خوری بپرهیزید.

از نوشیدن نوشابه های گازدار، نوشیدنی های شیرین و دوغ با درصد چربی و نمک بالا خودداری نمایید.

بلافاصله بعد از صرف غذا نخوابید و برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش چند دقیقه در اتاق قدم بزنید.

برای کاهش تشنگی می توانید از لیمو ترش، ماست (کم چرب و کم نمک)، سالاد به مقدار متعادل استفاده نمایید.

در هنگام سحر از خوردن غذاهای خشک مانند کوکو سبزی، کوکو سیب زمینی، کتلت، کباب و هم چنین زولبیا، حلواهای شیرین و چرب، غذاهایی ادویه دار، سسس مایونز، خامه، سوسیس، کالباس و سایر غذاهای آماده خودداری نمایید.

از خوردن چای زیاد خصوصا پر رنگ در هنگام سحر و نیز قهوه خودداری نمایید.

 

مطالب مشابه
دیدگاه بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.