بهترین زمان مصرف مکمل

0

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شفا، خانم نگار سیاهپوش کارشناس ارشد تغذیه بیماستان شفا بهترین زمان مصرف مکمل را به شرح زیر بیان کرد؛

۱٫ مکمل کلسیم: مکمل کلسیم در بازار به شکل های مختلفی وجود دارد. اگر مکمل کلسیم شما به صورت کلسیم کربنات است توصیه می شود همراه با غذا خورده شود. زیرا اسید معده که در هنگام غذا خوردن ترشح می شود موجب افزایش جذب کلسیم مکمل می شود. در صورتی که مکمل شما کلسیم سیترات باشد برای جذب بهتر نیازی به محیط اسیدی معده ندارد و می توانید حتی با معده ی خالی آن را مصرف کنید.
توجه: کلسیم کربنات نسبت به کلسیم گلوکونات، سیترات فسفات یا لاکتات درصد بیشتری کلسیم یونی به ازای هر قرص دارد. بنابراین مصرف مکمل کلسیم به فرم کلسیم کربنات در هر بار مصرف کلسیم بیشتری را برای شما تامین می کند.

۲٫ مکمل روی: بهترین زمان برای مصرف مکمل روی (زینک) یک ساعت قبل و یا ۲ ساعت بعد از وعده ی غذایی است. در صورتی که دچار مشکلات گوارشی و تهوع شدید می توانید همراه با غذا مصرف کنید. در صورت استفاده از مکمل زینک تا ساعت از مصرف شیر، ماست، مکمل کلسیم و قرص آهن بپرهیزید.

۳٫ قرص ویتامین D: ویتامین D جز ویتامین های محلول در چربی است و چربی غذا موجب جذب بهتر آن می شود. بنابراین ویتامین D را همراه با غذا دریافت کنید. این موضوع در مورد سایر ویتامین های محلول در چربی، یعنی A، E و K نیز صدق می کند.

۴٫ قرص آهن: بهترین میزان جذب آهن زمانی صورت می گیرد که معده خالی است. بنابراین زمان مناسب صبح ناشتای یا آخر شب می باشد. با این حال بسیاری از افراد از احساس تهوع و مشکلات گوارشی پس از مصرف قرص آهن شکایت می کنند. در این صورت یا برند قرص مورد استفاده ی خود را تغییر دهید و یا آن را همراه با غذا مصرف کنید. معمولا قرص های فروس سولفات عوارض بیشتری دارند. می توانید از مکمل هایی که حاوی آهن بیس گلیسینات است استفاده کنید. این ترکیب کمترین عوارض گوارشی را دارد. ویتامین C موجب افزایش جذب آهن می شود. بهتر است قرص آهن خود را همراه با یک لیوان آب پرتقال میل کنید. همچنین در دورانی که مکمل آهن استفاده می کنید برای جلوگیری از یبوست مصرف آب و فیبر را در طول روز افزیش دهید.

مطالب مشابه
دیدگاه بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.